top

GELİNLİK SEÇİMİ YAPARKEN

En önemli konu vücudunuza oturacak gelinlik tipine karar vermenizdir.
Bunun için kendinizi ve vücudunuzu iyi tanıyor olmalısınız,
vücut tipinize uygun olmayacak bir gelinlik sizin hayallerinizi süslüyor olabilir,
sonunda hayal kırıklığı yaşamanızı istemeyiz.

Bol bol araştırma yapın. Bir gelinlik dükkânına ayak basmadan önce her zaman elbiseler hakkında biraz bilginiz olmalıdır. Size sadece gelinlik konusunda değil, düğünün planlanması gibi birçok konuda fikir verebilecek gelinlik dergileri de mevcuttur.

Farklı fikirlere açık olun. Kafanızda bir siluet oluşturun. En önemli konu vücudunuza oturacak gelinlik tipine karar vermenizdir. Bunun için kendinizi ve vücudunuzu iyi tanıyor olmalısınız, vücut tipinize uygun olmayacak bir gelinlik sizin hayallerinizi süslüyor olabilir, sonunda hayal kırıklığı yaşamanızı istemeyiz

Her tip gelinliği inceleyin, fotoğraflarına bakın, web sitelerinde inceleyin, forumlarda gezinin. Modeller üzerindeki gelinliklere kanmak yerinde geçek hayatta gelinlik konusunda deneyim yaşamış insanlara sorun.

Düğün gününüzü hayal edin. Kendinizi düğünde hayal edin ve ne giydiğinizi düşünün. Üzerinizdeki gelinlik nasıl? Hangi tonda? Modeli Nasıl? Kumaşı Nasıl? İşlememeli mi yoksa boncuklu mu? Gelinlik için çok fazla seçeneğiniz varken içlerinden birini seçmek sizin için zor olabilir ama ne istediğinize karar verdiğiniz anda artık her şey daha kolay görünecektir. Bu yüzden bir liste yapmak ile başlayın, rüya gelinliğinizi hayal ederken gördüklerinizi tek tek yazın…
Biçimini, tonunu, işlemelerini, kumaşını…

Koşullarınızı göz önünde bulundurun. Kır düğünü mü olacak yoksa resmi bir düğün veya arkadaşlar arasında yapacağınız bir parti mi? Gelinlik ve ayakkabı seçimi bu tip durumlarda çok farklılık gösterebilir.
Sadece şık görünmek adına yapacağınız yanlış bir seçim düğünün sizin için bir eğlenceden çok işkenceye çevirebilir. Yâda gelinliğinizin modeli yapacağınız düğünün konseptine uymayabiliriz… Örneğin çok resmi davetlinin olduğu bir düğünde askısız bir gelinlik belki de uygun düşmeyecektir.

Mevsimler, hava sıcaklıkları, iklim koşulları gelinliğinizi seçerken birer faktör olarak karşınıza çıkacaktır.
Ve en önemlisi bütçenizi hesaplayın, unutmayın düğününüz gelinliğinizden ibaret değildir, bütünsel olarak anlamlı bir düğün birçok parçanın güzel bir şekilde bir araya gelmesiyle sağlanabilir.

Gelinliğiniz için belirleyeceğiniz bütçede tam bir rakam belirlemeniz şart değildir, en azından bir aralık belirleyebilirsiniz, maksimumunuzu bilmek de fayda sağlayacaktır. Birçok uzman gelinlik için düğünün toplam bedelinin %10 unun harcanmasını önermektedir.